Kawa to napój, bez którego zapewne wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia. Kawa to rytuał, nawyk a nawet luksus dla milionów osób na świecie. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy jak wiele istotnych elementów składa się na idealnie zbalansowaną filiżankę kawy. Jak przyrządzić tą perfekcyjną? Podpowiadamy!
Co wpływa na smak kawy?
Tak jak z Kawa jest owocem jak wiśnia, swoim wyglądem dość mocno nam może ją przypominać, dlatego też owoce kawowca nazywamy wisienkami. Tak jak każdy owoc, kawowiec może być niedojrzały, a to ma znaczący wpływ na kolejne etapy, dlatego istotny jest zbiór ręczny, dzięki któremu wybiera się idealnie dojrzałe owoce. Kolejnym etapem jest obróbka, o której już wkrótce będziecie mogli przeczytać w kolejnym naszym artykule. Gdy już mamy zielone ziarno bardzo ważny jest sposób wypalenia. Ziarna ciemne jak węgiel będą miały smak popiołu i zerowy poziom słodyczy. Kolejny element to woda, dobrze jak jest dobrej jakości, przefiltrowana i pozbawiona kamienia (ma niski stopień twardości). Ale i to nie wystarczy, aby uzyskać napar doskonały.
Wiele osób uważa, że najważniejszy jest dobry ekspres, jednak to jest często powielany mit. Podstawą dobrego naparu, jest dobry surowiec i my się z tym w stu procentach zgadzamy! Dlatego bardzo istotną kwestią jest, co dalej dzieje się z naszymi ziarnami kawowymi. Ponieważ nawet najlepsze i najdroższe ziarna mogą stracić swój smakowy potencjał, gdy są źle przechowywane, nieprawidłowo zmielone lub też źle zaparzone. Dzisiejszym naszym tematem będzie, jak prawidłowo mielić kawę. A dokładniej przyjrzymy się, jak wpływa grubość mielenia na ostateczny smak nasze kawy.
Mielenie kawy ma znaczenie
Każdy prawdziwy miłośnik kawy powinien posiadać w domu dobry młynek, bo młynek to serce domu prawdziwego kawosza. Pamiętaj, że młynki do kawy muszą być żarnowe, nie ostrzowe – ostrza nie mielą kawy, a siekają ją, co powoduje, że ziarna mają różną grubość. Przez to część z nich się przeparza, a inne nie doparzają, co powoduje, że w filiżance znajduje się gorzko- kwaśny napar, pomimo najwyższej jakości ziaren. Dlatego tak ważne jest, by mielenie kawy odbywało się w odpowiednim młynku, czyli żarnowym. Przejdźmy do sedna naszego tematu, musimy pamiętać, że grubość mielenia kawy jest bardzo istotnym elementem w procesie jej przygotowania i tutaj niejednemu z nas pojawiają się wypieki na twarzy. Bo kto wie, jak te ziarna odpowiednio zmielić? Pomimo poszukiwań w internecie odpowiedź na to pytanie nie dla wszystkich jest jasna. Bardzo trudno zrozumieć różnicę pomiędzy drobnym i średnim mieleniem, nie będąc pracownikiem kawiarni lub palarni. Niestety, wymaga to samozaparcia i doskonale sprawdzi się tutaj testowanie metodą prób i błędów.
Poniżej krótka obrazowa podpowiedź jak wygląda poszczególny stopień mielenia kawy, na przykładzie codziennych produktów, które dostępne są w każdej kuchni:
- Mielenie bardzo drobne: cukier puder,
- Mielenie drobne: drobny cukier,
- Mielenie średnie: cukier,
- Mielenie średnio grube: sól morska,
- Mielenie grube: nasiona sezamu.
Stopień zmielenia kawy a smak – diabeł tkwi w szczegółach
Odpowiednie mielenie kawy ma kluczowy wpływ na ostateczny smak kawy i jej aromat. Jeżeli przyłożymy się do tego procesu i wykonamy go odpowiednio, czyli zmielimy ziarno w sam raz do długości czasu parzenia, uzyskamy słodki, kompleksowy smak naszej kawy.
Skoro już rozpisaliśmy sobie różne rodzaje mielenia, to postawmy najważniejsze pytanie, czyli: Jak dobrać grubość mielenia kawy do metody jej parzenia?
Grubość mielenia kawy do tygielka
Zacznijmy od naszego bardzo drobnego zmielenia, zbliżonego do cukru pudru, czy cynamonu. Ono świetnie sprawdzi się do klasycznej, czarnej, zalewanej wrzątkiem kawy w filiżance, czyli potocznie przez Polaków zwanej „kawy po turecku”. Ona po zaparzeniu nie wypłynie na powierzchnię filiżanki, dzięki czemu osoba pijąca ją nie będzie musiała pić naparu z fusami. To mielenie również nadaje się rewelacyjnie do prawdziwej tureckiej kawy, czyli cezve inaczej tygielka. Gdzie kawa jest kilka razy zagotowywana, w celu osiągnięcia bardzo mocnego i intensywnego smaku.
Mielenie kawy do ekspresu
Następne na naszej liście jest drobne mielenie, czyli drobny cukier. Taki stopień zmielenia kawy najlepiej sprawdzi się w domowych ekspresach kolbowych czy też w kawiarkach. Istotną kwestią przy ekspresach, jest ustawienie młynka w taki sposób, by z kolby kawa leciała kremowa. Jeśli będzie ona bardzo wolno przeciekała przez kolbę oznacza, że trzeba troszeczkę zwiększyć grubość mielenia, bo inaczej kawa będzie bardzo cierpka i kwaśna. Natomiast jeśli leci nam zbyt szybko napar, który jest prawie przeźroczysty, powinniśmy zmniejszyć grubość zmielenia naszych ziaren, ponieważ smak kawy będzie mdły i wodnisty.
Mielenie kawy do kawiarki
Kolejnym bardzo często używanym kawowym zaparzaczem jest kawiarka, to bardzo uniwersalne i łatwe w obsłudze urządzenie. Kawiarka gości już niemalże w każdym domu. Z całą pewnością można powiedzieć iż kawiarka to dla wielu z nas pierwsze zetknięcie z czarną kawą. To pierwsze świadome próby parzenia i dla wielu z nas pierwsze świadomie kupione urządzenie kawowe. Kawiarka doskonale sprawdza się w domu czy w podróży, ultra lekki i zarówno designerski gadżet. Kawiarka działa podobnie jak ekspres ciśnieniowy, przygotowanie klasycznej małej czarnej w domowym zaciszu nie stanowi z tym urządzeniem żadnego problemu. Kawa z kafeterki jest aksamitna, zmysłowa, o pełnej cielistości. Jednak, żeby tak było musimy zmielić dobrze ziarna. Mielenie kawy do kawiarki powinno być drobne, jednak istotne jest by zmielone ziarna nie były mniejsze niż otworki w sitku do którego wsypujemy zmieloną kawę. Uzyskamy wówczas cudowny, zbliżony w aromacie do espresso rozpływający się na naszych kubkach smakowych profil smakowy danej kawy. Kawiarka jest genialna w swojej prostocie, nie wymaga dodatkowych filtrów, wag i termometrów. Raz kupiona i traktowana z szacunkiem, posłuży wiele lat.
Stopień zmielenia kawy przelewowej
Co roku przybywa również coraz więcej wielbicieli kawy przelewowej. W tym przypadku napar będzie o wiele delikatniejszy, przypominający bardziej napar herbaciany. By tak się stało dobór idealnego zmielenia jest bardziej subiektywną i zależną od różnych czynników kwestią. Jednak najlepiej sprawdza się tu średnio i średnio grube zmielenie kawy. W zależności od gramatury oraz czasu parzenia kawy, im te czynniki są wyższe nasze ziarna powinny być zmielone nieco grubiej. Ogólnie przyjmuje się zasadę 7-8g na 100ml wrzącej wody. Dlatego jeżeli używamy drippera V60 na 300ml, kawa będzie zmielona nieco drobniej (jak cukier), niż do chemexa (w tym przypadku kawa powinna przypominać: sól morską) który przyjęło się robić na 500ml. Prawidłowy stopień zmielenia kawy pozwoli nam idealnie wyczuć wszystkie nuty smakowe jakie zostały określone przez palarnie na paczce ziaren. Jeśli nasz surowiec zmielimy zbyt drobno nasz papierowy filtr zostanie zapchany i kawa nie będzie w stanie swobodnie przez nią przepłynąć i doprowadzimy do nadekstrakcji. Ostatecznie zamiast przyjemnego posmaku otrzymamy przeparzony, gorzkawy napar. Niestety przy zbyt grubym mieleniu i zbyt krótkim kontakcie z wodą (czyli gdy woda za szybko przeleci nam przez naszą zmieloną kawę) nasz napar będzie nierozminięty i kwaśny lub nijaki.
Zmielenie kawy do French Pressa
Często spotykany w naszych domach French Press, przez wielu niedoceniany, przez innych uwielbiany. W tym przypadku najważniejsze by kawa była zmielona grubiej niż sitka na jego tłoku, czyli bardzo grubo. Głównym zastosowaniem frencha jest oddzielenie fusów kawowych od naparu, jednak, jeśli kawa zostanie zbyt drobno zmielona, przedostanie się ona przez sitko i trafi ona do naszej filiżanki. A kawy z fusami pływającymi na powierzchni naparu chyba nikt nie lubi pić.
Jak zmielić kawę do aeropressu?
Ostatnie urządzenie jakie chcielibyśmy z Wami omówić to aeropress, tutaj manewrujemy jedynie długością ekstrakcji w zależności od rodzaju zmielenia. Jest ona na tyle ciekawym urządzeniem, że każdy może znaleźć na niego swój unikalny przepis. Jedni uważają, że kawę powinno się mielić drobno jak do kawiarki, inni o wiele grubiej. I co najważniejsze każdy z nich ma racje! Tak, tego się zapewne nie spodziewaliście. Co więcej po mistrzostwach światowych w aeropressie została wydana książka z przepisami każdego z zawodników i każdy z nich inaczej mielił kawę. To pokazuje, że warto eksperymentować.
Idealna kawa – o czym pamiętać?
Metod parzenia jest kilka, należy pamiętać, że stopień zmielenia kawy a smak, są od siebie mocno zależne. Każde urządzenie ma inną budowę, inne wymagania i inne działanie. Każde urządzenie wymaga od nas trochę innej grubości zmielenia naszej kawy, jednak, jeśli dobrze dobierzemy grubość zmielenia to będziemy mogli się cieszyć pysznym, aromatycznym naparem.
Warto pamiętać, że kawa – ziarno nie jest czymś powtarzalnym, dlatego warto z nim eksperymentować. Powyżej macie kilka ważnych wskazówek, podpowiedzi od czego najlepiej zacząć. Jednak z kawą jest tak jak z gotowaniem, przepis pokaże Ci jak dobrze zrobić jakieś danie. Jednak im więcej razy gotujemy daną potrawę, tym bardziej chcemy ją udoskonalać pod siebie. Dokładnie tak samo jest z kawą. Powodzenia!